Filters
Close
banner
RSS

בלוג

כלים חינמיים ל SQL Server

פוסט זה מיועד למתכנתים, מנהלי בסיסי נתונים ואחרים שעוסקים ב- SQL באופן יומי. הפוסט מציג מספר כלים חינמים שיכולים לסייע בעבודה היומיומית מול SQL.

אשמח לקבל תגובות, פידבקים והמלצות לכלים חינמים נוספים שלא צויינתי בפוסט זה. 

 

1.SQLSentry Plan Explorer Free

גרסה חינמית המאפשרת לעבוד בצורה יעילה וקלה יותר עם Execution plan , נותן ממשק גרפי מאוד מרשים. 

SQL Sentry Plan Explorer

2.RedGate SQL Search 

כלי המאפשר לחפש אובייקטים או חלקי קוד בצורה מאוד מהירה וזאת בלי להעמיס על SSMS.

 Redgate SQL Search

3.ApexSQL Complete 

הפתרון החינמי היחיד שמצאתי המאפשר השלמה של כתיבת קוד. המתחרה העיקרי שלו זה ,redgate sql prompt , אבל הוא עולה כסף

 ApexSQL Complete

4.dbForge Event Profiler 

הרבה פעמים יצא לי להתעסק עם sql server express וכידוע אין לזה .Profiler ,  לא מזמן מצאתי מוצר שעושה עבודה מצוינת ,

ואפילו יש לו כמה יכולות שאין ב  Profiler 

 

5.SolarWinds Database Performance Analyzer Free

גרסה חינמית של Ignite (או בשמו החדש SolarWinds Database Performance Analyzer) שמאפשר לנטר שרתי SQL Server, Oracle, DB2, SAP ASE. החיסרון היחיד: בגרסה החינמית אין ניטור היסטורי. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תודה.

 

 

השוואת פתרונות לאיפוס/ניהול סיסמה עצמי בסביבת Active Directory.

ManageEngine ADSelfService Plus Professional Edition

התקנת המוצר ורכיביו

התקנת המוצר הייתה המהירה ביותר, תוך כשתי דקות (ומספר בודד של לחיצות עכבר על הכפתור Next) המוצר הותקן ורץ בהצלחה.

ממשק המערכת רץ על Java כך שאינו מצריך התקנת Roles/Features נוספים ב Windows או הגדרה אחרת.

בניגוד למתחריו, אשר מייצרים 3 דפי web נפרדים, ממשק הפתרון מיושם בעמוד/לינק אחד, אשר מרכז בתוכו גם את הגישה עבור מנהלי המערכת (admins) על מנת לנהל אותה, אך גם גישה למשתמשי המערכת (משתמשי הארגון) לטובת שינוי/איפוס סיסמה ושימוש במוצר. ריכוזיות זו מפשטת את פעולת המוצר, אך גם פוגעת בכל הקשור לscalability  ו Security הרלוונטים לארגונים גדולים ומבוזרים.

ממשק המשתמש

ממשק המשתמש של ADSelfService Plus זוכה בתואר הבינוניות בקטגוריה הזו. למרות שאיננו מעוצב בצורה מינימליסטית ביותר כמו הפתרון של Netwrix, עדיין יש פער בינו לבין ממשק המשתמש המרהיב של Dell.

בנוסף, לדעתי זהו ממשק המשתמש המורכב יותר ללמידה ותפעול, ובכל הקשור לאכלוס מגוון האפשריות אשר הפתרון מציע, בממשק נוח קליט ומהיר למידה.

גם כאן שפת ממשק המשתמש ניתנת לבחירה על ידי משתמש הקצה בעצמו. אך למרות שהפתרון מגיע עם מעל כ-17 שפות ממשק מובנות, עברית לצערנו, איננה אחת מהן.

http://www.softcart.co.il/en/manageengine-adselfservice-plus

Netwrix Password Manager

התקנת המוצר ורכיביו

למרות גודל חבילת ההתקנה המזערית של מערכת ה Password Manager של Netwrix, ההתקנה שלה הייתה מהארוכות והמורכבות מבין השלוש.

מלבד הצורך (הלגיטימי) בהתקנת הכלי על שרת windows עם Role של IIS, על מנת להתקין בצורה מוצלחת את הפתרון, יש צורך להתקין ידנית של רכיבי  Roles/Featuresשל windows רבים, בתוך ה IIS. לדוגמה ASP.NET, Active Server Pages, ו IIS Compatibility ועוד. לא "סיפור גדול", אך היה עדיף לו ההתקנה הייתה מתריעה מבעוד מועד על הרכיבים החסרים, במקום לרוץ להיכשל ולא להסביר מדוע. רק חיפוש בתוך ה Install Guide  הסביר בדיוק מה צריך להכין בצורה מפורטת על מנת שההתקנה תרוץ בצורה נקיה.

באופן דומה ל Dell Password Manager, גם מערכת זו מבוססת IIS, ולאחר התקנתה נוצרים שלושה עמודים/לינקים לשימוש בה:

 • לינק לאתר למשתמשי המערכת לטובת איפוס/ניהול סיסמאות.
 • לינק לצוות ה HelpDesk אשר בו ניתן לסייע למשתמשי הארגון בניהול הסיסמאות שלהם.
 • ואתר למנהלי המערכת לשינוי הגדרות וניהול המערכת עצמה (לאדמינים).

ממשק המשתמש

כבר ממבט ראשון ניתן להבחין שבNetwrix  החליטו לחסוך בכל הקשור לעיצוב גרפי של ממשק המשתמש. ממשק ה web נראה דל לחלוטין, עיצוב מיושן ולא "מזמין". לכאורה לא חסרון גדול, אך יש לזכור כי דפי ה web האלו אמורים לשרת את כלל משתמשי הארגון בכל הקשור לשיחרור/ניהול סיסמתם. כך שחווית משתמש היא בהחלט נקודה שפוספסה כאן.

לעומת זאת, נקודה חזקה שיש לציין כאן היא שפת ממשק המשתמש הניתנת לבחירה. הפתרון מגיע עם מעל ל 10 שפות (לרבות עברית ורוסית) שכל משתמש יכול בקלות לברור מבניהן.

Dell Password Manager (Formerly Quest Password Manager)

התקנת המוצר ורכיביו

מלבד הגדרה ידנית ובסיסית של שרת IIS שיש לבצע, התקנה מתבצעת בצורה מהירה וברורה. לאחר ההתקנה שאורכת מספר דקות בודדות, נוצרים שלושה עמודים/לינקים לשימוש :

 • לינק לאתר למשתמשי המערכת לטובת איפוס/ניהול סיסמאות.
 • לינק לצוות ה HelpDesk אשר בו ניתן לסייע למשתמשי הארגון בניהול הסיסמאות שלהם.
 • אתר למנהלי המערכת לשינוי הגדרות וניהול המערכת עצמה (לאדמינים)

ממשק המשתמש

בית התוכנה של Dell (Quest לשעבר) תמיד היה ידוע בפתרונות היפים שלו, ואכן בכל הקשר לעיצוב, ה Password Manager יודע לספק את הסחורה. הכלי מעפיל על מתחריו בכל הקשור לעיצוב ממשק המשתמש. עיצוב גרפי נאה המאורגן בצורה נוחה על המסך, אשר מאד "מזמין" לעבוד איתו ומאד קל להתמצאות בכלי ושלל האפשרויות שבו מבלי ללכת לאיבוד.

גם כאן שפת ממשק המשתמש ניתנת לבחירה על ידי משתמש הקצה בעצמו. אך למרות שהפתרון מגיע עם כ-17 שפות מובנות, עברית לצערנו, איננה אחת מהן.

תכונות, מאפיינים ויכולות:

מטה תוכלו למצוא רשימה המבצעת השוואה של היכולות והמאפיינים הנפוצים הנדרשים מפתרונות מסוג זה. חשוב לציין כי בחינת יכולות ומאפיינים אלו (אשר קיימים או חסרים עבור כל פתרון) נבחנו על גבי הגרסאות האחרונות של כל מוצר ליום כתיבת מאמר זה.

http://www.softcart.co.il/en/password-manager

עלויות, דירוג וסיכום:

Dell Password Manager

כמצופה, בית התוכנה של Dell עושה את דברים בצורה היותר אלגנטית מבין השלושה ; מעבר לעיצוב ממשק המשתמש החלק יותר, מזמין יותר ואינטואיטיבי יותר, ניתן לזהות כי ב-Dell יורדים גם לפרטים הקטנים יותר.

בהשוואה לשאר מתחריו, אני מאמין כי עבור מרבית הארגונים הגדולים והמבוזרים, אשר מחפשים שלל יכולות ואינטרגציה מפתרון שכזה, אך עדיין לעוניינין לשמר את רמת עיצוב החזות וחווית המשתמש הגבוהה של ממשקי המערכת, ימצאו את הפתרון של Dell כמתאים ביותר – למרות מחירו הגבוה מבין השלושה.

ManageEngine ADSelfService Plus (Professional Edition)

על פי חוק ה "80/20" – ניתן לקבוע כי ManageEngine מספקת את המגוון הרחב ביותר של יכולות ומאפיינים המערכת, בעבור העלות הנדרשת של הפתרון. ללא ספק, הפתרון מספק מעטפת מלאה אשר מבחינתי מוגדר כחובה לבדיקה עבור כל פרוייקט מסוג זה.

Netwrix Password Manager

עבור השוק המקומי (כאשר תמיכה בשפה העברית היא מנדטורית)  ובעיקר לעולם ה SMBs, Netwrix מספקת את היכולות הבסיסיות ביותר שיכולות לענות על הצורך המיידי. חשוב לציין כי זהו הפתרון היחידי המספק גרסה ללא עלות עבור 100 משתמשים, ועבור הטמעות גדולות יותר ישנה סבירות גבוהה להורדה משמעותית בעלות הפתרון.

השוואת כלי ניטור ותחקור ביצועים ל SQL Server

השוואת כלי ניטור ותחקור ביצועים ל SQL Server

לפני שאתחיל, אספר מעט על עצמי: שמי ולרי, אני DBA SQL Server עם 10 שנים של ניסיון בתחום. בשנים האחרונות יצא לי לעבוד עם מגוון פתרונות לניהול/ניטור בעולם בסיסי הנתונים. ביצעתי התקנות והדרכות של מוצרים האלו עבור לקוחות שונים בישראל.

בבלוג זה, ביצעתי השוואה של מספר פתרונות ניטור/תחקור ביצועים לבסיסי נתונים, אשר יצא לי להכיר ולעבוד עמם בעבר (כל המוצרים בהשוואה הבאה מיוצגים ע"י SoftCart, כך שאין לי שום אינטרס לקדם מוצר כזה או אחר.

מטרת ההשוואה הבאה היא לדרג את המוצרים בקטגוריות שונות, ובכך לסייע לכם לבחור את פתרון הניטור/תחקור ביצועים הנכון ביותר עבורכם ועבור אירגונכם. לצורך השוואה לקחתי סביבה של 5 שרתי  SQL Server. הדירוגים שחילקתי ניתנים מ 1-4 לפי מיקום של כל מוצר בקטגוריה מסויימת. מיקום 1 - הכי טוב, מיקום 4 - הכי פחות טוב.

פתרון : SQL Sentry – PerformanceAdvisor

דף מוצר: http://www.softcart.co.il/he/performance-advisor-for-sql-server

 

sql sentry

 • התקנה :

התקנת הפתרון הינה פשוטה מאוד, הצלחתי להגדיר ניטור של 5 שרתים בצורה מלאה במספר דקות בודדות. הפתרון לא מציע ממשק web – ולפיכך מצריך התקנה של Client GUI על תחנת המשתמש.

ציון :  2

 • Dashboard-ים:

תצוגה הממשק מאוד אינפורמטיבית , בזמן תקלה ו/או עומס על בסיס הנתונים, ניתן לזהות באופן מייד ולבצע Drill-down . אפשרויות Drill-down למסכים הבאים : Disk Activity ,  Top SQL, Index Analysis , Deadlocks , Blocking ,  Query Plan Optimization , AlwaysON . מסך של Global View  - מסכים נוחים לשימוש, מובנים ומלאי מידע. 

ציון :  2

 • ניטור:

המוצר מנטר את הסביבה בתצורת Agentless.

קל מאוד להגדיר התראות במערכת. אפשר ליצר בקלות רבה Custom Alerts. 

ציון :  1

 • תחקור: 

ניתן לבצע תחקור  היסטורי של ביצועים בצורה פשוטה ומאוד נוחה. הכלי מאפשר לראות בצורה יפה נעילות , Deadlocks , שאילתות בעייתיות ו Exceptions . השוואות עם Baseline .

עבור כל SQL יש אפשרות לפתוח Execution Plan שאותו אפשר לתחקר מכמה זוויות דרך ממשק מאוד יפה.

ציון :  1

 • יכולות ייחודיות: 

מתוך המוצר אפשר לבצע פתיחה של שאילתה עם Plan Explorer לקבל Execution Plan עבור אותו האירוע. מכאן ניתן לנסות לשפר אותו באותו הכלי.

יש אפשרות לנטר את שרתי SSAS .

הפתרון אף מאפשר לנטר את סביבת AlwaysON בצורה מרשימה מאוד. 

ציון :  1

 

 • יכולות הרחבת מוצר:

ניתן להוסיף ניטור של סביבות  SSAS, SSRS, SSIS  

ציון :  3

 • עלות :

מחיר מחירון 1794$ 

ציון :  2

 • לסיכום :

לדעתי, נכון להיוםSQL Sentry Performance Advisor  הוא המוצר הכי טוב עבור אנשי DB (גם תשתיתים וגם אפליקטיביים) עם הרבה מאוד יכולות של ניטור ותחקור . מוצר קל מאוד להבנה. ניתן אף למצוא הרבה מאוד חומר באינטרנט עם הסברים והדרכות מגדולי מומחי ה - SQL Server . מומלץ לכל ארגונים (גדולים וקטנים כאחד).

 

ציון כולל: 12

  

פתרון : Dell - Foglight + Performance Analysis for SQL Server

דף מוצר: http://www.softcart.co.il/en/foglight-performance-analysis-for-sql-server

 

foglight pa

 

 • התקנה :

תהליך התקנה של הפתרון הינו מאד מורכב . התקנה מצריכה שרת מרכזי, ובנוסף יש צורך להתקין AGENTS על שרתים מנוטרים. מוצר מורכב משני כלים וכל אחד דורש התקנה של רכיב מרכזי. ל Foglight יש ממשק WEB ו Performance Analysis מחייב התקנה של Client GUI. התקנה של 5 שרתים דורשת בין שעה לשעתיים של עבודה ואף מומלץ להעזר באנשים שמוסמכים ע"י DELL לביצוע ההטמעה.

ציון :  4

 • Dashboard-ים:

הפתרון הכולל מספק שני מוצרים שלכל אחד יש Dashboard  יפה ושימושי משלו. הפתרון מספק יכולות של בניית מסכי Custom Dashboards בצורה פשוטה עבור צרכים בסיסים, ומסכים מורכבים יותר אשר מצריכים ידע ונסיון בבנייתם.

ציון :  3

 • ניטור: 

כפי שנאמר קודם, המוצר עובד עם Agent על השרת הנדגם בשילוב לדגימות מרוחקות מהשרת המרכזי). בפתרון ישנה יכולת לדגימה בקצב מאוד מהיר (דגימות של פחות משניה, מבלי לעמיס).

      ניתן להגדיר לשנות ולהגדיר התראות יחסית פשוטה, אך עדיין לא כמו אצל המתחרים.

      בנוסף יש אפשרות לכתוב Custom Alerts.

ציון :  4

 • תחקור: 

מוצר מעולה לתחקור בעיות ביצועים . הבעיה הגדולה של המוצר היא שבשביל לתחקר בעיה אשר מקורה יכול להיות גם תשתיתי וגם אפליקטיבי, יש צורך עבוד עם שני כלים נפגרדים (foglight ו PA).

הפתרון שומר שינויים והיסטוריה , מייצר Baseline אוטומטי וקיים מודול של השוואה מאוד חזק.

ציון :  2

 • יכולות ייחודיות: 

כמו שכבר ציינתי מודול של השוואה מאוד שימושי של פעילות היסטורית.

רכיב הPA  מבצע דגימות זיכרון ובכך מאפשר ניטור מהיר אך לא מעמיס על השרת הנדגם.

ציון :  2 

 • יכולות הרחבת מוצר:

ניתן להוסיף ניטור של סביבת ORACLE  ו DB2 . אם מדובר בסביבה וירטואלית יש אפשרות אף לרכוש מודול לניטור וירטואליזציה ואז נחשפים הרבה דברים ואספקטים נוספים בניטור תשתיתי.

ציון :  2

 • עלות :

לא מופיע באתר היצרן, לפי בדיקה שביצעתי המחיר בסביבות 5000$ לחבילה של שני מוצרים

ציון :  4

 • לסיכום :

מוצר לאנשים עם הבנה מאוד גדולה בבסיסי נתונים . מתאים רק לארגונים גדולים או לסביבות מורכבות אשר הצורך העיקרי שלהם הוא בתחקור אירועים בבסיס הנתונים ולא בניטור. 

ציון כולל : 21

 

פתרון : RedGate – SQL Monitor

דף מוצר: http://www.softcart.co.il/en/sql-monitor

 

redagate monitor

 

 • התקנה :

התקנה מאוד פשוטה, אשר לא מחייבת שרת מרכזי.ניתן לבצע על כל שרת/תחנה זמינה. הצלחתי להגדיר ניטור של 5 שרתים במספר דקות בודדות.

ציון :  1

 • Dashboard-ים:

מסכים מובנים פשוטים מאד, עם תצוגה מאוד בסיסית . בלי הרבה מידע ש DBA לפעמים צריך. אינטואיטיבי מאוד.

ציון :  4 

 • ניטור: 

כאמור, המוצר עובד בתצורת Agentless, מאפשר בקלות אפשר לשנות התראות מובנות במערכת. בנוסף, ניתן ליצור Custom Alerts בקלות.

ציון :  3

 • תחקור: 

חסר הרבה מידע שמוצר לא אוסף. בעיקר ניתן לתחקר Performance Counters של בסיסי נתונים.

ציון :  4

 • יכולות ייחודיות:

לא מצאתי משהו שאין למתחרים. 

ציון :  4

 • יכולות הרחבת מוצר:

ניתן להוסיף מוצרים נוספים שמאוד מתאימים לכל DBA כגון: גיבוי, השוואה ועוד (מגוון מוצרים מאוד מרשים של חברת RedGate) 

ציון :  1

עלות :

מחיר מחירון 1495$

ציון :  1

 • לסיכום:

לדעתי פתרון ה RedGate SQL Monitor הינו הניטור הבסיסי שמתאים לארגונים עם בסיסי נתונים לא מורכבים, אשר דורשים ניטור בסיסי ואפקטיבי. לפתרון יכולות תחקור מאוד דלות, אך מחירו הוא גם הזול ביותר בקטגוריה. 

 

ציון כולל: 18

 

פתרון : Dell – Spotlight Enterprise on SQL Server

דף מוצר: http://www.softcart.co.il/he/spotlight-on-sql-server-enterprise

 

Spotlight

 

 • התקנה :

התקנה מאוד פשוטה,  הצלחתי להגדיר ניטור של 5 שרתים בכמה דקות. דורש התקנה של Client GUI על התחנה.

ציון :  3

 • Dashboard-ים:

לדעתי לפתרון יש את ה Dashboard  הכי טוב מבין כל המתחרים. מסכים אינפורמטיבים וממשק אינטואיטיבי מאוד , כל מה שצריך נמצא במסך ראשי. מסודר מאד מבחינה לוגית. כל בעיה ניתן לראות ישר בצבע אדום. החסרון היחיד הוא במסך Global View שאינו ממש נוח לשימוש.

ציון :  1

 • ניטור:

מוצר עובד Agentless , בקלות אפשר לשנות התראות, יש אפשרות לצור Custom Alerts.

ציון :  2 

 • תחקור: 

בכל הקשור לתחקור היסטורי של נתונים, הפתרון לא נוח ולא מאפשר ביצוע מספק של תחקור תקלות. מצד שני תחקור ב Real Time נראה מרשים.

ציון :  3

 • יכולות ייחודיות:

כפי שנכתב ,הפתרוןם הוא בעל ה Dashboard  הכי טוב מבין כל המתחרים.

ציון :  3

 • יכולות הרחבת מוצר:

לא קיימות אף אפשרויות להרחיב את המוצר. 

ציון :  4

עלות :

מחיר מחירון 1794$ 

ציון :  2

 • לסיכום :

לדעתי המוצר יכול מאוד להתאים לסביבות קטנות (מבחינת כמות שרתים) ו/או לארגונים שחשוב להם מאד נושא התחקור Real Time ולא התחקור היסטורי של תקלות. הפתרון יכול להתאים גם לאנשים ללא ידע   רב בבסיסי נתונים.

 

ציון כולל: 18

סיכום:

1. SQL Sentry – PerformanceAdvisor - סה"כ 12 נקודות

2. DELL– Spotlight Ent on SQL Server - סה"כ 18 נקודות, (נותן יותר יכולות עבור DBA מ SQL Monitor, בגלל זה לקח מקום שני)

3. RedGate – SQL Monitor - סה"כ 18 נקודות

4. Dell - Foglight + Performance Analysis for SQL Server - סה"כ 21 נקודות

 

לסיום:

לדעתי , SQL Sentry נותן פתרון מושלם עבור כל סוג של ארגון ומורכבות של בסיס נתונים . לעומת זאת מוצר ה Dell Performance Analysis הינו פתרון המומלץ ביותר לתחקור של בעיות ביצועים (למרות מקומו האחרון בסיכום).

 

Veeam Backup Essentials for VMware and Hyper-V

Veeam Backup Essentials for VMware and Hyper-V

Veeam Backup Essentials™ הינה חבילת הפתרון Veeam® Backup & Replication™ עבור ארגונים קטנים (לארגונים פחות מכ 250 עובדים) החוסכת מעל ל 33%. החבילה מספקת בדיוק את אותם היתרונות ויכולות של של Veeam Backup & Replication והיא זמינה באותם סוגי רישוי: Standard, Enterprise  ו  Enterprise Plus. החבילה זמינה רק עבור תשתיות וירטואליות עם 2,4 או 6 מעבדים פיזים (Sockets)

Tectia SSH

ConnectSecure הוא קליינט SSH מתקדם, אשר מאפשר לבצע אוטומציה בצורה קלה ונוחה. ConnectSecure הוא הפתרון האידיאלי להוספה של הצפנה לתהליכי העברת קבצים קיימים ומקל על המפתחים של המערכות להשתמש בהצפנת מידע.

SQL Sentry BI Suite

SQL Sentry BI Suite מספקת פתרון מלא לניטור ואופטימיזצית ביצועים עבור כלל תשתיות Microsoft BI ע"י שילוב של SQL Sentry Event Manager, Performance Advisor for SQL Server ו Performance Advisor for Analysis Services.

Scooter Software - Beyond Compare

פתרון Beyond Compare מאפשר לך לבצע השוואה מהירה של קבצים ותיקיות. ע"י שימוש בפקודות קלות וחזקות תוכל להתמקד בהבדלים אשר מעניינים אותך ולהתעלם מאלו שלא. לאחר מכן תוכל לבצע מיזוג של שינויים, סנכרון קבצים ואפילו יצירת דוחות.

יצרן: Scooter Software

SSH CryptoAuditor

ערוצים מוצפנים חיוניים לאבטחה של מידע סודי, אבל באותו הזמן הם יכולים לספק מחסה לפעילות זדונית.

 • פתרון אשר מסייע בעמידה בתקינה ארגונית SOX/PCI/ISO 
 • שקיפות מלאה לתוך המתרחש בערוצים מוצפנים
 • מידע, התראות וחסימות בזמן אמת של פעילות חשודה
 • תיעוד אמין ומלא של פעילות משתמשים חזקים על תשתית השרתים
 • פתרון קל להטמעה ושקוף למשתמשים

בדמו הבא של פתרון CryptoAuditor של חברת SSH, תוכלו לראות כיצד ניתן לשלוט, לנטר ולתעד כל פעילות בהתחברות וגישה לתשתיות המחשוב בארגון.

SQL Sentry Power Suite

SQL Sentry Power Suite 

במצגת הבאה ניתן לראות פתרון מקיף ביותר עבור ניטור ביצועים ואופטומיזציה של Microsoft SQL Server ו Windows. בנוסף, הפתרון מספק מגוון יתרונות הכוללים התקנה אחידה עם הגדרה מהירה ויכולת צפיה באירועים תחת ממשק לוח שנה נוח. 
הפתרון מורכב משני כלים : SQL Sentry Performance Advisor ו - Event Manager